pro zdraví trochu jinak


Orgánové hodiny-proč je nám tak přesně v tenhle čas

03.02.2010 19:42

 

 

HODIN

MAXIMUM ČINNOSTI

MINIMUM ČINNOSTI

MĚSÍC

23 AŽ 1

ŽLUČNÍK

SRDCE

Únor

1 AŽ 3

JÁTRA

TENKÉ STŘEVO

Březen

3 AŽ 5

PLÍCE

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Duben

5 AŽ 7

TLUSTÉ STŘEVO

LEDVINY

Květen

7 AŽ 9

ŽALUDEK

OBAL SRDCE

Červen

9 AŽ 11

SLINIVKA, SLEZINA

TŘI OHŘÍVAČE

Červenec

11 AŽ 13

SRDCE

ŽLUČNÍK

Srpen

13 AŽ 15

TENKÉ STŘEVO

JÁTRA

Září

15 AŽ 17

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

PLÍCE

Říjen

17 AŽ 19

LEDVINY

TLUSTÉ STŘEVO

Listopad

19 AŽ 21

OBAL SRDCE

ŽALUDEK

Prosinec

21 AŽ 23

TŘI OHŘÍVAČE

SLEZINA, SLINIVKA

Leden

 

Všechny pravidelně se opakující děje v těle řídí centrální biologické hodiny a kromě nich existuje i mnoho místních "budíku", které řídí činnost plic, srdce, ledvin, jater i ostatních orgánů.V tzv. orgánových hodinách vyjádřili Číňané skutečnost, že sílu biorytmu lze nejlépe sledovat při průběhu nemocí. Při každé chorobě dochází během dne ke kolísání příznaků. Např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne.  

23.-l. hodina

Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají se žlučníkem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

l.-3. hodina

Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

 

 

3.-5. hodina

V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

5.-7. hodina

V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňovaní, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně.

7.-9. hodina

Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

9.-11. hodina

V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony.

Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

11.-13. hodina

Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

13.-15. hodina

V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na zákrok zubního lékaře.). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15-17. hodina

Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.

17.-19. hodina

V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

19.-21. hodina

Do činnosti se dostává obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krému na bolestivá místa.

21.-23. hodina

V době činnosti "tří zářičů" tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.

—————

Zpět